Vyberáte si v prevádzke medzi plynovým kotlom a kotlom na tuhé palivo?
Porovnali sme dve populárne alternatívy vykurovania
Najmä ak ide o výber zariadenia, ktoré nám má spoľahlivo udržať nohy v teple po celý rok. V tomto článku porovnávame plynový kotol s jeho čím ďalej tým populárnejšou alternatívou – kotlom na biomasu, tiež známym pod slovným spojením kotol na tuhé palivo. Komu sa toto riešenie najviac oplatí?
Plyn a biomasa: aké sú hlavné rozdiely?
Okrem pokračujúceho rastu cien a zvyšujúcich sa nákladov, sa rok čo rok sprísňujú aj emisné kontroly. Povedomie o dôležitosti znižovania uhlíkovej stopy sa u nás rozrastá a táto novonadobudnutá “zelená zodpovednosť” sa premieta aj do vyššieho záujmu Slovákov o obnoviteľné zdroje tepla.
Biomasa a kotly na biomasu či tuhé palivo tak vzrastajú na popularite. Je to vďaka ich pôsobivej kombinácii ekologických, aj ekonomických benefitov (najmä ich cenovej stabilite, ku ktorej sa dostaneme nižšie), za ktorými výhody plynových kotlov zaostávajú.
Pre informované rozhodnutie je však dôležité nahliadnuť na problematiku vykurovania detailnejšie. Kedy sa rozhodnúť pre kotol na biomasu a kedy pre kotol na plyn? Faktorov a premenných je viacero. Poďme si tie najdôležitejšie rozobrať jeden po druhom.
Aké sú výhody kotlov na tuhé palivo?
- Úspornejšie vykurovanie vďaka výhodnej cene paliva, štátnym dotáciám a dlhej životnosti zariadenia – biomasa ako palivo má prijateľnejšiu cenovku v porovnaní s plynom, ktorého cena neustále rastie. Ušetrený rozdiel sa líši v závisloti od toho, pre aký typ biomasy sa nakoniec rozhodnete: vo všeobecnosti si môžete vybrať medzi peletami, drevnou štiepkou a kusovým drevom. Ak zvolíte pelety, ktoré patria medzi najdrahší typ biomasy, môžete ušetriť v porovnaní s plynom asi 20%. Úspora závisí od výkonu kotla a parametrov prevádzky. K tomu môžete prirátať ďalšie %, ak palivo kupujete jednorazovo na celú sezónu. Pokiaľ je ale šetrenie na palive vašou najvyššou prioritou a máte prístup ku kusovému drevu, dokážete cenu za palivo zredukovať na minimum. Nakoniec, dlhá životnosť biomasových kotlov tiež zvyšuje výhodnosť tohto spôsobu vykurovania. Kvalitné moderné kotly stačí totiž vymieňať každé štvrťstoročie, v porovnaní s každou dekádou pri plynových kotloch. To je 2-násobná životnosť!
- Zelené vykurovanie – spaľovanie biomasy v kotloch na tuhé palivo je uhlíkovo neutrálny proces. Na rozdiel od plynových kotlov totiž tie na biomasu vypúšťajú do ovzdušia skutočne zlomok emisií CO2.
- Udržateľný zdroj paliva – na slovenskom území biomasa tvorí takmer nekonečnú zásobu paliva pre kotly na biomasu. Je to vďaka tomu, že jej zásoby sa dokážu obnovovať takmer tak rýchlo, ako sú spotrebovávané – na rozdiel od fosílnych palív (plyn, ropa a uhlie), ktorých vznik trvá milióny rokov a súčasné zásoby nám dochádzajú. Udržateľnosť biomasy a jej lokálna dostupnosť zaručuje na trhu stabilné a prijateľné ceny paliva. To je záruka, s ktorou sa plyn pochváliť nedokáže.
Pre koho sa oplatí kotol na tuhé palivo?
Platí, že čím väčšie priestory potrebujeme vykúriť, tým kratšia doba návratnosti. Na svoje si teda pri kotloch na biomasu prídu najmä firmy a podnikatelia. Napríklad, penzión neďaleko Košíc používa na kúrenie kotol na tuhé palivo HERZ s výkonom 300kW a podľa skúseností z prevádzky dosahovala ročná úspora kotla pri spaľovaní peliet až 30%. O výhodnej návratnosti investície hovorí aj ďalší klient spoločnosti HERZ – ide o prevádzkovateľa výrobnej haly v oblasti drevospracujúceho priemyslu, ktorý využíva kotol na biomasu s výkonom 600 kW: v jeho prípade za 10 rokov bezproblémovej prevádzky pokryla úspora všetky investičné náklady.
Ak teda hľadáte vhodné riešenie na vykurovanie väčších objektov ako sú firmy, výrobne, školy či mestské budovy, môže byť kotol na biomasu pre vás veľmi zaujímavým a výhodným riešením. Zároveň, čím väčšie technické priestory, tým väčšia možnosť využiť riešenia na mieru. Či už ide o výber typu paliva, ktoré vám najviac vyhovuje, alebo o potrebu atypického usporiadania technológie.
Nakoniec spomenieme aj nízkoteplotné vykurovacie systémy. Panuje všeobecná mienka, že v prípade nízkoteplotného vykurovania nie sú kotly na biomasu optimálne využité. Nie je to tak! Moderné biomasové kondenzačné kotly, napríklad Herz pelletstar CONDENSATION, boli navrhnuté presne tak, aby spĺňali potreby konkrétne podlahového a stropného vykurovania. Tieto kotly na biomasu patria zároveň medzi tie najefektívnejšie – a teda najúspornejšie: ich účinnosť presahuje až 106%.
Optimálne navrhnuté technické riešenie je základ. Aj v sídle našej spoločnosti, v Bernolákove, už mnoho rokov veľmi efektívne využívame kombináciu nízkoteplotného vykurovania a klasického kotla na pelety Herz pelletstar. Vhodne navrhnutá a zapojená akumulačná nádoba umožňuje na jednej strane maximálne využiť potenciál kotla na biomasu a na druhej strane sa stáva zásobníkom energie pre spoľahlivé zásobovanie podlahového vykurovania.
Je kotol na biomasu vhodný pre každý objekt?
Samozrejme, nás ako dodávateľov týchto zariadení by potešila odpoveď – jednoznačne áno! Ale na druhej strane považujeme za dôležitejšie poskytovať korektné informácie.
Ako už bolo spomenuté, čím viac m2 plochy potrebujete kotlom na biomasu vykúriť, tým viac dokážete na palive ušetriť, a tým skôr budete mať investičné náklady na kotol naspäť. A platí to aj naopak. Čím menší objekt, tým ťažšie je hovoriť o návratnosti. Pokiaľ je však pre vás dôležitejšia ekologická stránka takého riešenia a záleží vám na tom, aby aj deti vašich detí mali možnosť dýchať čistý vzduch, je návratnosť takejto eko-investície okamžitá.
Z technického hľadiska je potrebné povedať, že kotol na biomasu si aj pri malých výkonoch vyžaduje aký-taký priestor. Nielen pre umiestnenie samotného kotla a zabezpečenie prístupu k nemu, ale aj pre vytvorenie skladu paliva. Máme však mnoho rôznych aj netypických variácií ako sklad paliva vyriešiť, preto, ak je to jediná vec, ktorá vo vás vyvoláva pochybnosti, dajte nám vedieť. Pozrieme sa na vaše možnosti spolu a možno predsa nájdeme schodné riešenie.
Zistite, či je kotol na biomasu to správne riešenie pre vás
Premýšľate, či je kotol na biomasu tým správnym riešením aj vo vašich podmienkach? Potrebujete poradiť? Pomôžeme vám! Dajte nám o sebe vedieť prostredníctvom tohto 20-sekundového kvízu a my sa vám obratom ozveme.