Nie je to nič zvláštne, žijeme v zalesnenej krajine, kde sa tento druh paliva dokáže pri rozumnom hospodárení nielen efektívne využiť, ale aj v dostatočnej miere obnovovať. Dostupný zdroj energie však nie je jediným lákadlom a kotly na tuhé palivo sa tešia popularite vďaka svojim ďalším dvom atraktívnym benefitom: zabezpečujú totiž ekologickejšie a ekonomickejšie vykurovanie ako iné zdroje tepla na trhu. Majitelia týchto kotlov tak šetria nielen vlastnú peňaženku, ale aj životné prostredie.
Ale vedeli ste, že kondenzačné kotly na biomasu to robia všetko ešte lepšie?
Viac tepla za menej muziky?
Ušetrite vo firme na energiách
s kondenzačným kotlom na biomasu!
Kotly na biomasu vzrastajú na popularite aj na Slovensku
Čo je kondenzačný kotol na tuhé palivo?
Podobne ako pri kondenzačných plynových kotloch, aj kondenzačné kotly na biomasu využívajú kondenzačnú techniku na výrobu tepla. Princípom je využitie „latentného“ tepla zo spalín.
Kondenzačný kotol na biomasu – ako napríklad HERZ pelletstar CONDENSATION, získava energiu cez 2-ťahový nerezový výmenník. Vďaka tomu dosahuje účinnosť až 106%.
Čím sú kondenzačné kotly na biomasu lepšie ako tie tradičné?
1. Ušetríte 13% na palive
Spomenuli sme, že kondenzačné kotly na tuhé palivo dosahujú účinnosť až 106%.
Ale ako môže mať kotol účinnosť nad 100%? Dobrá otázka! Účinnosť, alebo po správnosti normovaný stupeň využitia, v tomto prípade znamená pomer vyrobeného tepla k množstvu spotrebovaného paliva.
Pre lepšie pochopenie, dajme situáciu do kontextu:
Klasický kotol na biomasu dosahuje účinnosť v priemere 93%, zatiaľ čo ten kondenzačný 106%. Prakticky to znamená, že s kondenzačným kotlom ušetríte na energiách okolo 13%.
Predstavte si napríklad, že vlastníte rodinný dom s nízkoteplotným vykurovaním, s potrebou tepla 10 kW a rozhodnete sa kúriť biomasou. Ak si vyberiete kondenzačný kotol namiesto klasického kotla na biomasu (rozdiel v obstarávacej cene je minimálny), ročne na peletách ušetríte približne 200 eur.
A pri väčších objektoch tieto úspory na palive úmerne rastú.
2. Emisné kontroly pustite z hlavy na ďalšiu dekádu
Prínosom kondenzačných kotlov na pelety je okrem vyššej účinnosti aj pokles emisií tuhých znečisťujúcich látok do ovzdušia.
V nasledujúcich rokoch sa očakáva ďalšie sprísnenie emisných limitov, a to aj pre kotly na biomasu. Majitelia kondenzačných kotlov na biomasu si ale môžu vydýchnuť: tieto druhy kotlov totiž dokážu už dnes splniť prísne emisné limity, aké sa plánujú zaviesť v budúcnosti.
3. O konštantne vysokú účinnosť sa postará automatické čistenie
Pre dosahovanie maximálnej účinnosti kotla aj po zavedení do prevádzky je nevyhnutné udržiavať výmenníky tepla v top stave.
Nemusíte si však naťahovať pracovné rukavice: pri kotloch HERZ pelletstar CONDENSATION je o údržbu postarané. Integrované pružiny automaticky vyčistia výmenník tepla v pravidelných intervaloch, a to aj počas vykurovania.
4. Už žiadne “ďalšie” zariadenia nepotrebujete
V prípade klasických kotlov na tuhé palivo je pre dosahovanie vyšších úspor vhodné zaobstarať si ku kotlom aj príslušenstvo, ako napríklad akumulačný zásobník či sadu pre zvýšenie teploty vratnej vody.
U kondenzačných kotlov to však potrebné nie je.
Pre ultimátne fungovanie si tu vystačíte s kotlom samotným, čo je priestorovou výhodou najmä pre menšie objekty a ekonomickou výhodou pre všetkých.
Kto s kondenzačným kotlom na biomasu najviac ušetrí?
Konečne tá najdôležitejšia otázka.
Kondenzačný kotol nájde ideálne uplatnenie v stredne veľkých objektoch s nízkoteplotnými vykurovacími systémami. Plošné sálavé systémy – či už ide o podlahové alebo stenové kúrenie – sú tu trefou do čierneho. Dôvod je nasledovný: kondenzačný kotol dosahuje najvyššiu účinnosť pri čo najnižších teplotách vratnej vody, čo je pre nízkoteplotné vykurovacie systémy skvelá správa.
No a nakoniec, oplatí sa vám kondenzačný kotol aj keď nemáte podlahovku? Odpoveď je individuálna.
Isté však je, že kondenzačné kotly na biomasu dosahujú vysoký tepelný zisk aj pri vyšších teplotách.
Kondenzačné kotly na biomasu sú vysoko úsporným riešením najmä pre firmy
Kotly na biomasy predstavujú ekologické a energeticky efektívne vykurovanie.
Sú drahšie ako plynové kotly, ale dokážu ušetriť až 40 % na účtoch za kúrenie: pričom tie kondenzačné vám ušetria na energiách o ďalších 13% viac. Kondenzačné kotly na biomasu so sebou prinášajú aj ďalšie výhody:
- Môžete pri nich zabudnúť na problémy s emisnými kontrolami aj v budúcnosti.
- Minimálna obsluha so zabudovaným automatickým čistením zaručí priebežne vysokú účinnosť kotla bez toho, aby ste pohli prstom.
- Kondenzačný kotol je vhodným riešením aj do menších priestorov: na rozdiel od klasických kotlov na biomasu totiž k tomu kondenzačnému pre ultimátne fungovanie nepotrebujete ďalšie príslušenstvo.
- Pri rozhodovaní pamätajte na jednu vec: kondenzačný kotol na biomasu je ako stvorený pre nízkoteplotné riešenia.
Tak čo, zaobstaráte si aj vy ten svoj? Ak máte záujem, poradíme vám s výberom vášho kotla na mieru – nezáväzne a úplne zdarma. Stačí vyplniť tento pol-minútový dotazník a my sa vám v krátkom čase ozveme.