Untitled-1

Kotol na biomasu je jednou z ekonomicky najvýhodnejších alternatív pre vykurovanie a ohrev vody vo väčších objektoch – priemyselných halách, budovách firiem a samospráv či ubytovacích zariadeniach. Pokiaľ si ho plánujete zaobstarať aj vy, musíte sa zamyslieť nad tým, aké palivo budete používať. Rozhodnúť sa môžete buď pre kotol na pelety, alebo štiepku. Ktorý typ bude pre vás vhodnejší?

Outdoor,Pallet,Recycling,Sawmill,Plant,For,Pellet,Processing,Using,Machinery

Pri voľbe najvhodnejšieho kotla pre vaše potreby zvážte nasledovné faktory, významne totiž vplývajú na jeho prevádzku :

  • dostupnosť biomasy vo vašom regióne
  • skladové priestory

Dostupnosť biomasy v regióne

Spravte si prehľad o dodávateľoch biomasy – štiepky alebo peliet – vo vašom regióne. Možno prídete na to, že neďaleko vašej firmy, inštitúcie či ubytovacieho zariadenia sa nachádza píla, ktorá predáva štiepku za výhodnú cenu. Prípadne, že niekoľko kilometrov od vás má sklad predajca peliet. Zohľadnite aj vzdialenosť od vášho objektu. Z dlhodobého hľadiska bude doprava biomasy do vašich skladovacích priestorov predstavovať časť nákladov spojených s prevádzkou.

Praktický tip:

Pri hľadaní vhodného dodávateľa myslite do budúcnosti. Uprednostnite stabilné firmy, ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou fungovať aj o niekoľko rokov.

Skladové priestory

Každý druh biomasy má svoje špecifiká, ktoré je potrebné zohľadniť:

  • drevná štiepka – má nižšiu výhrevnosť, čiže na vyrobenie rovnakého množstva tepla je potrebný väčší objem skladu v porovnaní s peletami. Štiepka má vyššiu vlhkosť, preto je doba skladovania obmedzená, ale na druhej strane je výrazne lacnejšia ako pelety. Ak máte dostatočne veľké sklady a zdroj drevnej štiepky v dostupnej vzdialenosti, je to cenovo veľmi zaujímavé riešenie výroby tepla. V prípade, že máte záujem o kotol na drevnú štiepku, môžete si zvoliť napríklad model Herz firematic alebo Herz firematic-E.
  • pelety – sú nositeľom väčšieho množstva tepla, a tak stačí aj menší sklad na uskladnenie dostatočného množstva tohto paliva. Môžete ich skladovať dlhšiu dobu, pretože obsahujú výrazne menej vlhkosti ako štiepka. Sú výsledným produktom lisovania drevených pilín. Pri ich výrobe teda vznikajú náklady, ktoré sa prejavujú v cene. Tá je v porovnaní so štiepkou násobne vyššia. Na druhej strane, pri správnom nastavení intervalu zásobovania ušetríte na doprave peliet. Pelety ako palivo majú zmysel aj v prípade objektov s ťažšou dostupnosťou – napr. horské chaty alebo hotely na odľahlých miestach. K jednej z horských chát, kde máme kotol na pelety umiestnený, vynášajú pelety turisti. Pre nich je to výzva a pre chatára veľká pomoc. V našej ponuke nájdete viacero druhov kotlov na pelety. Rozhodnúť sa môžete napríklad pre model Herz firematic PELLET alebo Herz pelletstar CONDENSATION.
20170424_113317
Untitled-2

Nechajte si poradiť od odborníkov

V zásade platí, že každý objekt sa dá vykurovať peletami aj štiepkou. Otázkou však zostáva, čo bude výhodnejšie pre váš prípad. Okrem vyššie spomenutých základných parametrov treba vziať do úvahy aj ďalšie faktory – napríklad požadovaný výkon, stupeň automatizácie, či výšku investície.

Aby váš kotol na pelety či štiepku fungoval dlhodobo čo najefektívnejšie, nechajte si pri jeho výbere poradiť od profesionálov. Kontaktujte nás a my vám na základe vašej konkrétnej situácie odporučíme to najvhodnejšie riešenie. Ochotne sa s vami podelíme o cenné poznatky z praxe. Máme za sebou viac ako 400 realizácií po celom Slovensku.

Kontakt

Nechajte nám správu