herz kotol blog 3ks

Zvážili ste všetky pre a proti pri výbere zdroja tepla na vykurovanie a ohrev vody? Vzali ste do úvahy ekologickú, ekonomickú a udržateľnú stranu vecí?

Analýzy a výpočty vás nasmerovali k rozhodnutiu pre kotol na biomasu. A mysleli ste si, že tú najťažšiu časť máte za sebou. Ale keď stojíte pred nekonečnými možnosťami ponuky kotlov, začínate pochybovať. Presne pre tento prípad sme pre vás vytvorili kompletného sprievodcu, ktorý vám krok za krokom pomôže vybrať si ten vhodný kotol na biomasu aj s príslušenstvom pre vaše priestory.

Produzione Pellet

Typ paliva by mal byť prvým parametrom, ktorý bude ďalej definovať výber vášho kotla na biomasu. Na Slovensku máme niekoľko možností, spomeňme tie najpopulárnejšie: kusové drevo, pelety a drevná štiepka.

Pokiaľ hľadáte vykurovacie riešenia do väčších objektov – ako sú firmy, školy, nemocnice, výrobné haly, či teplárne – v spoločnosti HERZ ponúkame riešenia na mieru. Vyberte si typ biomasy, ktorá bude vašej firme vyhovovať najviac vzhľadom na miestne danosti a najvýhodnejšiu cenu.

Existuje kotol aj pre tých, ktorí vedia získať kusové drevo za výhodných podmienok, učarovalo im ručné prikladanie na oheň, ale na druhú stranu nechcú byť viazaní udržiavaním pahreby 24 hodín denne? Áno, ide o kotol pelletfire. Má dve spaľovacie komory, pre kusové drevo a pre pelety. Jeho „genialita“ spočíva v tom, že sám zistí, kedy drevo dohorelo, prepne sa do automatického režimu a naštartuje kúrenie peletami.

Viac informácií o riešeniach na mieru získate jednoducho. Odpovedzte na 4 jednoduché otázky a naši kolegovia z tímu HERZ vás budú kontaktovať.

Pozrime sa podrobnejšie na výhody, ktoré jednotlivé druhy biomasy ponúkajú:

 

Kusové drevo môže byť pre vás vhodným riešením, ak je vašou prioritou na vykurovaní čo najviac ušetriť. Ide totiž o ekonomicky najvýhodnejšiu alternatívu. A cenovka na palive môže skĺznuť až na úplnú nulu: všetko závisí od toho, v akej miere máte poruke kusové drevo. Ak hľadáte vykurovanie do nehnuteľností, ktoré sa nachádzajú v blízkosti zalesnených oblastí, alebo ak máte k dispozícii dostatočný priestor na skladovanie paliva a chuť priložiť ruku k dielu, môže byť kotol na kusové drevo skvelou voľbou práve pre vaše podmienky.

Drevná štiepka je prírodné palivo vyrobené z odpadového dreva s vynikajúcou výhrevnosťou.  Tá závisí od toho, či je drevná štiepka suchá (obsah vody okolo 25 až 30%), alebo mokrá (obsah vody 30 až 40%). Čím menej vody, tým lepšia výhrevnosť a viac energie z nej získate. Samozrejme, pripraviť suchú štiepku si už vyžaduje viac času aj energie a preto je aj jej cena vyššia ako u mokrej štiepky. Drevo „naštiepkované“ na malé kúsky vám dáva možnosť využiť kotol s automatickým dávkovaním paliva. Žiadne prikladanie, žiadna manuálna práca, stačí na kotol občas dohliadnuť. V sklade paliva sa na dno osadí špeciálny dopravný systém, tzv. pružinové miešadlo. To automaticky, na základe pokynov od kotla, zabezpečí transport štiepky až do kotla. Pri návrhu skladových priestorov pre tento typ paliva je potrebné zobrať do úvahy viacero faktorov, ako sú obsah vody v štiepke, objemová hmotnosť štiepky, či maximálna dobu skladovateľnosti. V prípade, že sa rozhodnete využiť služby od spoločnosti HERZ, zohľadníme vaše individuálne možnosti a navrhneme vám riešenia na mieru. Dajte nám vedieť! V prípade, že vlastníte alebo prevádzkujete väčší objekt, firemné sídlo, školu, či bytový dom a máte priestor pre skladovanie štiepky, vykurovanie týmto typom paliva môže byť pre vás technicky a hlavne cenovo zaujímavou alternatívou.

Pelety majú tvar menších granúl oválneho prierezu a sú vyrobené z drevného odpadu, ako sú piliny alebo hobliny. Vyrábajú sa lisovaním drevných pilín pri vysokej teplote a ich najväčších benefitom pre užívateľa je, že majú minimálny obsah vody ( menej ako 10%) a tým výbornú výhrevnosť. V podstate ide o veľké množstvo energie, ktoré je zlisované do drobných kúskov. Vďaka tomu vám postačia aj menšie skladovacie priestory na vytvorenie celoročnej zásoby peliet. Pelety jednoznačne vyčnievajú z davu vysokou mierou komfortu, ktorý majiteľom kotlov na biomasu ponúkajú. Sú ideálnou voľbou pre prevádzky ako aj majiteľov rodinných domov, ktorí považujú  minimálnu obsluhu kotla za absolútnu nevyhnutnosť. Výroba peliet je energeticky aj časovo náročnejšia ako príprava drevnej štiepky. To sa odzrkadľuje v cenách peliet za m3. Napriek tomu, že aj v tomto smere sa trh s cenami v posledných mesiacoch vyvíja, sú pelety stále považované za veľmi atraktívnu alternatívu voči plynu so zachovaním maximálneho komfortu pre užívateľa.

Aký výkon kotla na biomasu zvoliť?

Závisí od toho, či potrebujete vymeniť starý kotol za nový alebo máte nový objekt. V prvom prípade môžeme vychádzať z toho, že nový kotol bude mať zhruba rovnaký výkon ako pôvodný zdroj tepla. V druhom prípade bude potrebné získať informáciu od projektanta, ktorý novostavbu navrhoval. V prípade potreby sme vám k dispozícii. Odporučíme nielen vhodný typ a výkon kotla, ale riešenie skladových priestorov, či ďalšieho príslušenstva.

Aký typ vykurovania máte? Vysokoteplotné alebo nízkoteplotné?

Z pohľadu využitia kotla na biomasu je to v podstate jedno. V oboch prípadoch si urobia svoju prácu. Aj keď je ešte stále veľa ľudí presvedčených, že kotol na biomasu je možné efektívne využívať len vo vysokoteplotných systémoch, nie je tomu tak. Pokiaľ však máte na výber, rozhodne je nízkoteplotné vykurovanie lepšou voľbou. Stačí zohriať vykurovaciu vodu na nižšiu teplotu, čím výrazne šetríte na nákladoch na vykurovanie. Navyše komfort, ktorý pri využití napríklad podlahového vykurovania získate, je na nezaplatenie. A pokiaľ využijete ako zdroj pre nízkoteplotné vykurovanie kondenzačný kotol na biomasu, šetríte opäť.

Kondenzačný kotol na biomasu je zostavený špeciálnou technológiou, ktorá dokáže využiť energiu z paliva dvakrát. Prvý krát počas klasického horenia a druhý krát získa energiu zo spalín. Skôr ako odídu spaliny hore komínom dochádza k ich ochladzovaniu dovtedy, kým neskondenzujú. Pri tomto schladení (skvapalnení vodnej pary) sa uvoľní ďalšie teplo, ktoré sa využije na vykurovanie. Touto technológiou môže účinnosť presiahnuť 106%. Kondenzačný kotol na biomasu je jednoduchý na inštaláciu. Ak disponujete vo vašich priestoroch podlahovým či stropným kúrením a vaším cieľom je čo najviac ušetriť a čo najmenej znečisťovať prostredie, kondenzačný kotol je pre vás tým najvhodnejším riešením.

 

typ-vykurovania-herz

A čo účinnosť?

Všetky kotly na biomasu značky HERZ majú zabudovanú lambda sondu. Je to šikovný prvok, vďaka ktorému vie kotol vyhodnotiť, či je množstvo dodávaného spaľovacieho vzduchu optimálne. Ak by totiž došlo k zbytočne vysokým prebytkom vzduchu v procese spaľovania, dôjde k energetickým stratám, ktoré zbytočne zaťažujú vašu peňaženku. Ak elektronika kotla cez  lambda sondu zistí, že je spaľovacieho vzduchu priveľa, dá pokyn ventilátoru, ktorý riadi prísun sekundárneho vzduchu, aby ubral z otáčok. Kotly na biomasu HERZ dokážu vďaka sofistikovanému riadeniu pracovať efektívne v režime od 30 do 100% svojho výkonu.

Ďalší prvok, ktorý pomáha zvýšiť efektívnosť prevádzky, je využitie akumulačnej nádoby v systéme vykurovania. Jej úloha je uskladniť prebytočné množstvo tepla z kotla a ponúknuť ho na využitie v čase, kedy je to potrebné. Kotol nabije akumulačnú nádobu a ide do útlmu. Akumulačná nádoba potom prevezme úlohu zdroja tepla až dovtedy, kým má dostatok tepla na pokrytie potrieb objektu. Teplo z akumulačnej nádoby zároveň chráni kotol pred tzv. nízkoteplotnou koróziou. Ide o opatrenie, ktoré výrazne prispieva k predĺženiu životnosti kotla na tuhé palivo a využíva jednoduchý mechanizmu zvýšenia teploty vody, vracajúcej sa do kotla tak, aby bol kotol chránený.

automatizacia-herz-blog1

Investovať do zautomatizovanej obsluhy?

Úroveň automatizácie vášho kotla na biomasu predurčuje aj úroveň komfortu, ktorý si budete vo vykurovaných priestoroch užívať.

  • V prípade, že sa rozhodnete pre štiepku či pelety ako vaše palivo, ponúka firma HERZ plno-automatické moderné kotly na biomasu
  • Pri kusovom dreve si treba uvedomiť, že nakladanie dreva do kotla nedokáže byť zautomatizované a je potrebná obsluha. Ostatné procesy spaľovania sú automatické. Dokonca sa dá dokúpiť aj automatické zapálenie dreva: to znamená, že drevo do kotla naložíte síce ručne, no môžte si nastaviť čas zapálenia a kotol sa v danom čase sám zapáli a automaticky vykuruje až do vyhorenia paliva
  • Rovnako sa kotol sám stará o čistenie výmenníka tepla, automaticky odstraňuje popol a čistí si rošt.
  • Pokiaľ ste zvolili pelety ako palivo do vášho kotla na biomasu, máte viacero možností vybrať si jednu z alternatív automatického prísunu paliva (rozhodnúť sa môžete medzi flexidopravníkom, sacím systémom či pružinovým miešadlom.

HERZ poskytuje pri viacerých kotloch už aj možnosť diaľkového monitorovania kotla cez intuitívnu aplikáciu. Prostredníctvom nej môžete sledovať a meniť nastavenia kotla na tuhé palivo prakticky odkiaľkoľvek.

Vyžiadať ponuku na mieru

Každá z týchto zautomatizovaných funkcií vám ušetrí čas a frekvencia vyžadovanej manuálnej práce sa znižuje niekoľkonásobne. Pri plnoautomatických funkciách čistenia znížite náklady za manuálne čistenie na jeden až dvakrát ročne. Vynášanie popola tak môže byť každých desať dní a viac v závislosti od vykurovacej sezóny.

No a nakoniec, v prípade peletového paliva, pri jeho automatickom prísune zo skladu vám stačí naskladniť pelety jedenkrát ročne. V porovnaní s každodenným ručným prikladaním kusového dreva je to obrovský rozdiel. Dokonca pelety vám vedia priviesť cisternou a pomocou hadíc vám naplnia sklad za niekoľko desiatok minút a tak to máte bez námahy.

Kontakt

Nechajte nám správu